149309-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Vägbeläggningsarbeten – Ramavtal gällande mark- och beläggning till Lumire och Luleå hamn
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal gällande mark- och beläggning till Lumire och Luleå hamn
BeskrivningNu genomför Luleå kommuns inköp på uppdrag av Luleå miljöresurs AB och Luleå hamn en upphandling avseende ramavtal för mark och beläggningsarbeten. Objekten som omfattas av ramavtalet är utförande av små och medelstora mark- och beläggningsarbeten.
Intern identifierareKLF 2025/385
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45233222 Vägbeläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233161 Anläggningsarbeten för gångbanor, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45332200 VA-arbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal gällande mark- och beläggning till Lumire och Luleå hamn