149310-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster, Arkitekter - Skola och Idrottsanläggning - Rangordning
Referensnummer: 320/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar Tekniska Konsulter Arkitekter - Skola och idrottsanläggning och avser rangordningsavtal för beställningar upp till 300.000 kronor. Uppdrag som efterfrågas gäller arkitekttjänster inom förstudieskede, projekteringsskede, utförandeskede och inom byggskedet och relaterade uppdrag av skolbyggnader, förskolor, idrottsanläggningar och tillhörande byggnader. Förfrågan gäller inte för beställningar genom förnyad konkurrensutsättning eller arkitekttävlingar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen