Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Absorberande inkontinensprodukter
Referensnummer: U-138-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33141621 Inkontinensset
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen utgör en ramavtalsupphandling och omfattar löpande leveranser av inkontinenshjälpmedel, absorberande produkter till Region Kalmar och länets 12 kommuner. De inkontinensartiklar som är föremål för denna upphandling är avsedda att användas inom både slutenvård och öppenvård. Delar av efterfrågat sortiment ska även kunna förskrivas till patienter i hemmet efter avslutad sjukhusvistelse. Ansvarig upphandlare: Fereidoon Fani E-post: fani@ecenea.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen