149374-2018 - ResultatSverige-Jönköping: IT-programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-handelsystem
Referensnummer: 17/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48517000 IT-programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun upphandlar ett system för E-handel.
Upphandlingsförfarande.
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med ett Förhandlat förfarande .
Antal leverantörer i anbudsgivningen.
Efter kvalificering kommer alla kvalificerade leverantörer att inbjudas till anbudsgivning.
Avtalsstart.
Planerad start av implementationsprojekt är september 2017. Systemet planeras att tas i skarp drift april 2018.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48217000 Programvara för transaktionsbehandling, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 66151100 Elektronisk detaljhandel, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen