149429-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bränslen
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel
Referensnummer: SR1911
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio AB inbjuder företag att lämna anbud avseende drivmedel, fordonsrelaterade produkter och drivsmedelsbetalkort.
Upphandlingen är en samordnad upphandling mellan Sveriges Radio AB (SR), Sveriges Utbildningsradio AB (UR) och Sveriges Television AB (SVT). (Benämns som Programbolagen).
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Programbolagens behov av drivmedel och fordonsrelaterade produkter och tjänster på i huvudsak bemannade tankningsstationer, med god geografisk tillgänglighet i hela landet. Upphandlingen omfattar även anbudsgivarens tillhandahållande och administration av drivsmedelsbetalkort som är knutet till anbudsgivaren på ett säkert och effektivt sätt med enkel administrativ hantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen