149433-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska Konsulttjänster - Fuktsakkunnig
Referensnummer: 391/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling avseende tekniska konsulttjänster, fuktsakkunnig.
Konsultens roll kommer innebära att bistå med stöd att driva och följa upp fuktfrågor i beställarnas projekt. Uppdrag kan även komma att innefatta upprättande av strategier för hur arbete med och uppföljning av fuktskyddsåtgärder i olika byggskeden ska ske. Uppdrag kan också komma att innefatta rådgivning avseende fuktfrågor åt byggherren.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315400 Byggnadsinspektion, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen