149459-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Webbsideutformningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Webbyrå
Referensnummer: 0389/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72413000 Webbsideutformningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ett ramavtal med en (1) leverantör som i samverkan med SFV ska förvalta och utveckla SFV:s externa webb, sfv.se, med tillhörande tekniska lösningar och integrationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet är att teckna avtal avseende förvaltning och utveckling av SFV:s externa webb, sfv.se.
En viktig del i detta är att säkerställa att SFV:s webb är uppdaterad med avseende på såväl funktion som tillgänglighet. Vidare omfattas de analys- och tillgänglighetstjänster som används på webbplatsen samt rådgivning, stöd och vägledning och eventuell utveckling av nya digitala tjänster.
Ramavtal med initial löptid två (2) år med möjlighet till förlängning med ett (1) år i taget vid två (2) tillfällen. Ramavtalet har ett uppskattat värde på 2,4 miljoner för den totalt möjliga avtalstiden. Takvärdet är fyra (4) miljoner kronor.