149470-2023 - ResultatSverige-Karlstad: Inbrotts- och brandlarm
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service - och support Akutlarm, personsök och överfallslarm
Referensnummer: RS/222645
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31625000 Inbrotts- och brandlarm
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och förutsättningar
Regionvärmland införde för ca 10 år sedan system för hantering av Akutlarm, Överfallslarm samt Personsök (P-sök). Införandet resulterade i ett gemensamt system för samtliga tre (3) huvudfunktioner och levererades av Ascom.
Funktionerna utgörs primärt av två (2) huvudkluster som samman kopplas via IT-infrastruktur och delar radiomiljö för sökning, information om larm samt alarmering.
Akut-, överfallslarm är för regionen kritiska funktioner som direkt påverkar personal samt patientsäkerheten i olika former. Då vikten av dessa system är så pass höga ska regionen säkerställa att systemen håller så hög tillgänglighet det går.
Genom att säkerställa att erforderligt serviceavtal upphandlas som höjer systemens kontinuitet, ger Reginfastigheters ökad support samt förkortar ledtider vid reparationer, fel samt problem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625000 Inbrotts- och brandlarm, 31625200 Brandlarmssystem, 35121700 Larmsystem, 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar, 45000000 Anläggningsarbete, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören åtar sig att till Region Värmland (regionen) leverera Service - och support Akutlarm, personsök och överfallslarm med tillhörande tjänster i enlighet med detta avtal och det upphandlingsdokument som legat till grund för den upphandling som föregått detta avtal, samt enligt de villkor som framgår av antaget anbud.
Beräknad avtalstid är 2+2+2+2 år