149476-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Laboratorietjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster
Referensnummer: 2022-30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrag
Kalmar kommun med samverkanskommuner avser att upphandla laboratorietjänster enligt kapitel 3 – Kravspecifikation. Uppdraget omfattar hämtning (transport) av laboratorieprover, genomförande av analyser samt överföring av provsvar till beställaren. Typ av prover och uppskattade volymer anges i bilaga 2. Analyspaketunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71620000 Analystjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns:
- Borgholm kommun, org.nr. 212000-0795- Borgholm Energi AB, org.nr. 556527-7455- Emmaboda kommun, org.nr. 21200-0738- Emmaboda Energi och Miljö AB, org.nr. 556372-9093- Kalmar kommun, org.nr. 212000-0746- Mönsterås kommun org.nr. 212000-0720- Mörbylånga kommun, org.nr. 212000-0704- Nybro kommun, org.nr. 212000-0753- Torsås kommun, org.nr. 212000-0696- Kalmarsunds gymnasieförbund, org.nr. 832401-6453- Kalmar Öland Airport 556715-8117- Kretslopp Sydost AB org.nr. 222000-1883- Mosskogen Miljö AB org.nr. 559176-0029som ”beställaren” och anbudsgivaren som ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är: Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Beställaren avser att upphandla laboratorietjänster enligt kapitel 3 – Kravspecifikation. Uppdraget omfattar hämtning (transport) av laboratorieprover, genomförande av analyser samt överföring av provsvar till beställaren. Typ av prover och uppskattade volymer anges i bilaga 2. Analyspaketunderlag.
Inköpsvolym
Beräknat på senaste års inköp uppskattar beställaren den totala inköpsvolymen per år till ca 2 700 000 SEK.
Takvolym för ramavtalet är 13 500 000 SEK för den totala avtalsperioden. Beställaren har rätt att säga upp ramavtalet om avropad volym överstiger takvolymen. Ramavtalet är vid en sådan uppsägning dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Avgränsning
Vid större eller specifika provtagningsprojekt/analyser ska beställaren ha möjlighet att göra kompletterande upphandlingar som inte omfattas av provpaketen i bilaga 2. Analyspaketunderlag.
Beställaren har separata avtal för miljötekniska konsulttjänster där vissa laboratorietjänster kopplade till konsulternas utförande kan komma att utföras. Konsulterna kopplade till dessa avtal är inte avropsberättigade på detta avtal utan utför vid eventuellt behov laboratorietjänster i egen regi alternativt via sina underleverantörer.