Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion av flerbostadshus Kåge-Sörbyn
Referensnummer: UH-2023-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser att såsom generalentreprenör på totalentreprenad uppföra ca. 140 lägenheter i Kåge, Skellefteå kommun
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser nyprodulktion av flerbostadshus, kontrakt skrivs med en totalentreprenör som ansvarar för hela projektets omfattning. Kontraktsvärde bedöms till ca. 200 MKr SEK. Beställaren kommer inte att inte tilldela kontraktet i separata delar eftersom entreprenaden utgör en teknisk helhet.