149518-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skadedjursbekämpning
Referensnummer: 2021-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Beställaren upphandlar en skadedjursförsäkring samt tilläggstjänster, avseende skadedjursbekämpning inomhus, i utemiljö och i avloppssystem.
Skadedjursförsäkringen gäller med en fast premie och utan självrisk för beställaren.
Målet med upphandlingen och det kommande ramavtalet är att säkerställa ett så skadedjursfritt fastighetsbestånd och utemiljö som möjligt.
Upphandlingen omfattar bara fastigheter som beställaren äger.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 2 000 000 SEK.
Takbelopp för denna upphandling uppskattas vara 10 000 000 SEK över avtalsperioden. I det fall takbeloppet överstigs äger beställaren rätt att säga upp avtalet utan närmare anledning.
Beställaren förbinder sig inte till att avropa en viss kvantitet av tilläggstjänster, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar Kommun, Borgholms kommun, Borgholm Energi AB, Borgholmshem AB, Borgholm Energi Elnät AB, Mörbylånga kommun, Kalmar Vatten AB, Kalmarhem AB och Kalmarsunds gymnasieförbund som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2022-04-19 14:00.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Borgholms kommun (org. nr 212000-0795)
Borgholms Energi AB (org. nr 556527-7455)
Borgholmshem AB (org.nr 559348-6789)
Borgholm Energi Elnät AB (org. nr 556020-7622)
Mörbylånga kommun (org. nr 212000-0704)
Kalmar Vatten AB (org. nr 556481-7509)
Kalmarhem AB (org. nr 556526-5906)
Kalmarsunds gymnasieförbund (org. nr 832401-6453)
Optioner
Följande bolag har genom fullmakt anmält intresse att deltaga i upphandlingen med option på attkunna inträda som part i ramavtalet. Optionen innebär att bolaget ska ha rätt och möjlighet att underavtalsperioden ansluta sig till detta ramavtal genom ett tilläggsavtal med samma villkor som dettaramavtal.
Mörbylånga Bostads AB (org. nr 556528-7629)
Mörbylånga Fastighets AB (org. nr 556186-5667)
Avtalsform
Avtalet upphandlas som ett ramavtal, nedan kallat avtalet, där avtal kommer att tecknas med en leverantör för hela åtagandet. Anbud kan endast lämnas på hela uppdraget.
Avtalstid
Ramavtalet kommer att löpa från och med 2022-06-01 till och med 2026-05-31. Från det att ramavtalet har löpt i 18 månader, kan beställaren säga upp ramavtalet med sex månaders uppsägningstid. Uppsägningen ska vara skriftlig. När ramavtalet löpt i fyra år löper det ut utan föregående uppsägning.
I det fall ramavtalet inte kan tecknas eller träda i kraft 2022-06-01 utan först vid en senare tidpunkt, ska avtalstiden ändå vara 4 år med möjlighet för beställaren att säga upp ramavtalet efter 18 månader, med sex månaders uppsägningstid.
Borgholms kommun ansluter till detta ramavtal 2023-01-01.
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingen genomförs via Mercell TendSign. Beställaren kommer att tillgängliggöra upphandlingsdokumentet elektroniskt via Mercell TendSign.
För att få tillgång till systemet krävs en inloggning. Tekniska frågor om systemet ställs till Mercell TendSign support per e-post: tendsignsupport@mercell.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support.
TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00.