Kommunen avser att upphandla trygghetsskapande teknik för omsorgstagare som bor i vård- och omsorgsboende, både inom kommunal och extern regi.
Behovet av trygghetsskapande teknik har identifierats sedan en tid tillbaka då kommunen vill vara framåtsträvande inom välfärdsteknik för att kunna möta framtidens utmaningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33195000 Patientövervakningssystem, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 35121000 Säkerhetsmateriel, 35121700 Larmsystem, 35125100 Sensorer, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen