149580-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Next Generation Sequencing - instrument för genomsekvensering inkl. förbrukning och tillbehör
Referensnummer: RJL 2023/760
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
sekvenseringsutrustning för DNA/RNA inklusive lösning för automation för bibliotekspreparation från extraherat material fram till och med ett färdigt bibliotek för, inledningsvis panelbaserad sekvensering av solida tumörer för behandlingsstyrning/diagnostiskt stöd, men även andra applikationer i framtiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33124100 Diagnostisk utrustning, 33124110 Diagnostiska system, 33124130 Diagnostiska artiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Uppdraget avser sekvenseringsutrustning för DNA/RNA inklusive lösning för automation för bibliotekspreparation från extraherat material fram till och med ett färdigt bibliotek för, inledningsvis panelbaserad sekvensering av solida tumörer för behandlingsstyrning/diagnostiskt stöd, men även andra applikationer i framtiden.
Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation och i förekommande fall även i Bilaga Pris och utvärdering.
Avtalsperiod
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2023-06-20. Avtalet gäller sedan i 24 månader.
Förlängning av avtalsperioden kan ske vid flera tillfällen. Den totala förlängningsperioden kan dock maximalt uppgå till 24 månader.
Skulle Köparen inte vilja förlänga avtalet, eller vilja förlänga avtalet kortare tid än tolv månader per avtalsperiod, skickar Köparen skriftligt meddelande om detta, senast tre månader innan avtalsperiodens utgång.
Om inget sådant skriftligt meddelande skickas, förlängs avtalet automatiskt med tolv månader i taget med oförändrade villkor. Efter sista avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla.
För det fall att angiven avtalsperiod i avtalets sidhuvud avviker från avtalstiden som anges ovan ska avtalstiden enligt detta avsnitt gälla.
Upphandlingsvärde
Köparens nuvarande behov, under avtalsperioden är efterfrågad utrustning inkl reagens och förbrukning.
Utöver utrustningen tillkommer behov av reagens och förbrukning. Behov av reagens och förbrukning grundas på att Köparen utför molekylärpatologiska typningar av ca 250 solida tumörer per år.
Takvolymen för detta ramavtal är molekylärpatologiska typningar av ca 350 solida tumörer per år inklusive tillhörande reagens och förbrukning.
Notera att med total takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet och angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.