149607-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Industriell och teknisk yrkesutbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Borrtekniker
Referensnummer: Af-2018/0007 2934
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering.
Arbetsförmedlingen inbjuder leverantörer att lämna anbud i upphandling av arbetsmarknadsutbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80531200 Teknisk yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktsföremålet:
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning benämnd "Borrtekniker" förlagd till lämplig ort i Uppsala eller Västmanlands län. Utbildningen vänder sig till arbetssökande med lämplig utbildningsbakgrund och arbetslivserfarenhet.
Ramavtalstid och optioner:
Arbetsförmedlingen avser att teckna ramavtal med option under en sammanlagd avtalstid på högst 4 år. Preliminär första avtalsperiod är från och med 19.6.2018 till och med 18.6.2020.
Arbetsförmedlingen har möjlighet att begära förlängning med 2 x 1 år på oförändrade villkor. Om Arbetsförmedlingen önskar utnyttja sin rätt till förlängning ska utbildningsleverantören meddelas senast fyra (4) månader före pågående avtalsperiods slutdatum.