Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bröstradiologisk verksamhet till Region Örebro län
Referensnummer: 18RS2642
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33111650 Mammografiapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar mammografiscreening samt fullständig bröstdiagnostisk utredning av de kvinnor som selekterats vid screeningen respektive patienter som remitterats för klinisk mammografi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33111000 Röntgenapparatur, 33111600 Apparatur för radiografi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen