Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende konsulttjänster inom byggprojektledning
Referensnummer: 22/05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen gäller ramavtal avseende konsulttjänster inom byggprojektledning. Upphandlingen genomförs av Gnestahem AB, men omfattar även Gnesta Förvaltnings AB.
För fullständiga förutsättningar och villkor gällande upphandlingen och det efterföljande åtagandet, se vidare upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 12/09/2022
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
3 förlängning/ar á 12 månader