149666-2019 - ResultatSverige-Lidköping: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetsinspektioner av idrottshallar
Referensnummer: 2018-74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling Västra Skaraborg inbjuder er att lämna anbud på Säkerhetsinspektioner av idrottshallar inklusive eventuella åtgärder.
Säkerhetsinspektioner (besiktningar) ska innefatta årlig funktions/säkerhetskontroll av samtliga
Idrottsanläggningars fasta och lösa utrustning, golvyta, samt annan utrustning som normalt
Kontrolleras. Maskiner med elektronik, bollar, klubbor m.m. omfattas inte av inspektionerna.
Besiktningen ska ske enligt tillverkarens anvisningar samt i enlighet med Arbetsmiljöverkets råd och rekommendationer och Svenska SIKO:s anvisningar och normer för säkerhet och funktion.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen