149679-2019 - ResultatSverige-Växjö: Säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: 18RGK153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser bevakningstjänster för Växjö lasarett, Ljungby Lasarett, Sigfridsområdet, resecentrum,
Vårdcentraler, bevakning på bussar mm.
Avtal kommer tecknas med antagen leverantör för en 2 års period med möjlighet till förlängning i 1 + 1
År. Avtalet kan förlängas för hela eller delar av avtalet. Det totala avtalsvärdet beräknas uppskattas till
Ca. 20 000 000 SEK (Avtalsperiod 2 år + 2 års förlängning).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Kronoberg avser att teckna avtal med en leverantör.