1497-2022 - ResultatSverige-Solna: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård för 9 kontor på olika orter
Referensnummer: 2021/038019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsmiljöverket har behov av att fleråriga avtal för lokalvård på nio av myndighetens tolv kontor. Kontoren finns i Falun, Jönköping, Linköping, Luleå, Sundsvall, Umeå, Växjö, Örebro och Östersund.
Lokalvården ska säkerställa att Arbetsmiljöverkets vision ” Ingen ska bli sjuk, skadas eller dö av jobbet” kan uppnås gällande hygien och en smittosäker kontorsmiljö. Uppdraget omfattar lokalvård och upprätthållande av hygienstandard enligt, AFS 2018:4, för de ytor om avses i förhyrningen vid hyresavtal enligt ritning och specifikation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Lokalvård Falun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsmiljöverket kommer att teckna avtal med max en leverantör för respektive kontor i Falun, Jönköping, Linköping, Luleå, Sundsvall, Umeå, Växjö, Örebro och Östersund.
Lokalvård Jönköping
Del nr: 2
Lokalvård Linköping
Del nr: 3
Lokalvård Luleå
Del nr: 4
Lokalvård Sundsvall
Del nr: 5
Lokalvård Umeå
Del nr: 6
Lokalvård Växjö
Del nr: 7
Lokalvård Örebro
Del nr: 8
Lokalvård Östersund
Del nr: 9