149716-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västervik: Oftalmologisk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Operationsmikroskop.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Nuts-kod SE213 Kalmar län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Landstinget i Kalmar län avser att ersätta två befintliga operationsmikroskop på Ögonkliniken, Västerviks sjukhus med nya.
En utrustning ska monteras på fixtur i tak i befintligt operationsrum och en planeras vara golvstående i ett befintligt mindre operationsrum. Det ankommer på leverantören att offerera lämplig utrustning för användningsområdet.
Båda operationsmikroskopen ska användas för främre segmentkirurgi.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33122000 Oftalmologisk utrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Ett takhängt samt ett golvstående operationsmikroskop.
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej