149736-2021 - ResultatSverige-Kalmar: Motorfordon för godstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
3 st Distributionsbilar
Referensnummer: 2020-56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34130000 Motorfordon för godstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tre (3 st.) distributionsbilar till KHS och Centralförråd Kalmar kommun avser att upphandla tre (3) st. distributionsbilar. Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor. Sista anbudsdag Anbud ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign senast den 6.1.2021 12:00. Upphandlande myndighet Upphandlande myndighet och beställare är: Kalmar kommun (org. nr 212000-0746) Anbud kan lämnas på ett (1) eller flera av anbudsområdena nedan.
Anbudsområde 1: 2 st. Distributionsbilar KHS, kravspecifikation enligt bilaga 5 Anbudsområde 2: 1 st. Distributionsbil Centralförråd, kravspecifikation enligt bilaga 4 Upphandlingsform Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Avtalsform Kontrakt där avtal kommer att tecknas med en eller flera leverantörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34136000 Skåpbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av tre (3 st.) distributionsbilar till KHS och Centralförråd Inbjudan Kalmar kommun avser att upphandla tre (3) st. Distributionsbilar. Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor. Kontaktpersoner Kontaktperson för upphandlingen: Namn: Zeljko Starcevic, upphandlare tfn: 0480454069 e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se Sista anbudsdag Anbud ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign senast den 6.1.2021 12:00. Upphandlande myndighet Upphandlande myndighet och beställare är: Kalmar kommun (org. nr 212000-0746) Omfattning Beställaren avser att upphandla tre (3) st. Distributionsbilar. Anbud kan lämnas på ett (1) eller flera av anbudsområdena nedan. Anbudsområde 1: 2 st. Distributionsbilar KHS, kravspecifikation enligt bilaga 5 Anbudsområde 2: 1 st. Distributionsbil Centralförråd, kravspecifikation enligt bilaga 4 Upphandlingsform Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Avtalsform Kontrakt där avtal kommer att tecknas med en eller flera leverantörer. Bilagor Bilaga 1. Sanningsförsäkran Bilaga 2. Undertecknande av anbud Bilaga 3. Alos 05 Bilaga 4. Kravspecifikation Distributionsbil Centralförråd Bilaga 5. Kravspecifikation Distributionsbil KHS Bilaga 6. Utvärderingsmodell Centralförråd Bilaga 7. Utvärderingsmodell KHS Bilaga 8. Utvärderingsmall exempel