2. Förfarande
Förfarande
Titel: Jobbmatchare i Boden
Beskrivning: Bodens kommun vill använda ledig jobb som en dragmotor för en ökad inflyttning.
Intern identifierare: KS-2024-00290
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79610000 Personalförmedling
Ytterligare klassificering (cpv): 79600000 Rekryteringstjänster, 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 98133100 Samhällsförbättringar och stödtjänster till befolkningen
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Bakgrund Bodens kommun vill se en ökning av antal personer skrivna i Bodens kommun. Bodens kommun vill använda ledig jobb som en dragmotor för en ökad inflyttning. Kommunen avser därmed att upphandla en funktion av en ”Jobbmatchare i Boden”. en så kallad Mediator. Syfte med upphandlingen: Bodens kommun vill i denna tjänst upphandla en partner som ska fungera som samhällsbyggare tillsammans med Bodens kommun. Partnern arbetar med Bodens bästa för ögonen och tar en aktiv del i samhällsomställningen genom att bidra och söka utvecklingsmöjligheter. Upphandlingen bygger på att möta företagens behov av kompetensförsörjning genom att på ett effektivare sätt matcha företagens rekryteringsbehov med relevanta kandidater. Syftet med denna upphandlade funktion är att vara en länk mellan arbetsgivare och inflyttare/medföljare att hitta varandra. Fokus för den upphandlade funktionen är att stötta arbetsgivare att hitta rätt kompetens genom att underlätta för inflyttare att hitta arbetsgivare som vill rekrytera. Kommunen vill att leverantören ska matcha kandidater mot arbetsgivares behov av kompetens och personella resurser i stort, i första hand jobb och boende i Boden, i andra hand jobb i Boden med boende på pendlingsavstånd. För att lyckas med uppdraget behöver leverantören aktivt arbeta för att nosa reda på företag med rekryteringsbehov i samarbete med kommunens interna organisation. Den interna organisationen består bl.a. av kommunens näringslivsenhet, kompetensteam och inflyttningsservice, andra samarbetspartners via diverse mötes forum samt andra tjänstepersoner inom kommunen. Uppdraget sker i nära samarbete Det dagliga arbetet i detta uppdrag innebär att leverantören ska finnas i Boden, kommunen ser gärna att leverantören sitter i samma lokaler med övrig intern organisation för matchningsprocessen. Således kommer arbetet att innebära ett nära samarbete med den interna organisationen. Upphandlingen kommer troligt att annonseras i början av maj 2024. Vid frågor vänligen kontakta ansvarig upphandlare. Anna Öhman, upphandlare Bodens kommun anna.ohman@boden.se alternativt telefonnummer 0921-624 73.
Intern identifierare: Jobbmatchare i Boden