149748-2021 - ResultatSverige-Kalmar: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analysutrustning för allmänkemi och immunkemi samt automationsbana med pre- och postanalytiska funktioner
Referensnummer: 2018-225
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Region Kalmar läns behov av ny utrustning avseende analysutrustning för allmänkemi och immunkemi samt automationsbana med pre- och postanalytiska funktioner genom att göra en funktionsupphandling.
Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingens syfte och mål
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Region Kalmar läns behov av ny utrustning avseende analysutrustning för allmänkemi och immunkemi samt automationsbana med pre- och postanalytiska funktioner genom att göra en funktionsupphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38432000 Analysapparatur, 48180000 Medicinsk programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen