149763-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Läkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – koncessioner
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ortopedi (köpt vård)
Referensnummer: 18/161
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder er att lämna anbud avseende ortopedi.
Avtalet planeras gälla 2 år från och med den 14.5.2018 med möjlighet till förlängning upp till 24 månader.
Upphandlingen kommer att ligga till grund för ett ramavtal med flera leverantörer..
Anbud kan lämnas på hela eller delar av upphandlingen.
Beställaren avser att teckna avtal med 1 eller 2 anbudsgivare per område i rangordningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85111200 Läkarvård på sjukhus, 85121000 Läkarmottagningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen