149951-2025 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Teknisk konsult: projektering och besiktning brand och sprinkler
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTeknisk konsult: projektering och besiktning brand och sprinkler
BeskrivningUpphandlingen omfattar Teknisk konsult: projektering och besiktning brand och sprinkler. Ramavtal kommer att tecknas inom följande teknikområden Teknikområden 1. Projektering brand 2. Projektering sprinkler 3. Besiktning brand 4. Besiktning sprinkler Ramavtal med max fem (5) leverantörer kommer att tecknas på teknikområde 1 och 2. Ramavtal med max tre (3) leverantörer kommer att tecknas på teknikområde 3 och 4.
Intern identifierareKS 2024/00352
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelTeknisk konsult: obligatorisk del
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelTeknikområde: projektering brand
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelTeknikområde: projektering sprinkler
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelTeknikområde: besiktning brand
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelTeknikområde: besiktning sprinkler
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelÅtgärder pga EU:s sanktioner mot Ryssland och Belarus