See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av ruttoptimering till Region Skånes fordon
Beskrivning: Detta är en upphandling av ett kart- och ruttoptimeringssystem som i första hand kan integreras med den digitala IBM-plattformen Maximo där arbetsorders idag registreras och/eller mot andra uppdragsaviseringskällor (t.ex. interna beställningssystem, externa leverantörers order-/leveranssystem). Kart- och ruttoptimeringssystem ska ta emot dessa uppdragsaviseringar och sen ge stöd till dynamisk planering, omplanering och ruttoptimering av transporter samt transportledning.
Föregående meddelande: 653012-2023
Intern identifierare: 2023-O002697
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 48451000 Programvara för affärsresursplanering
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Upphandling av ruttoptimering till Region Skånes .
Beskrivning: IT system för ruttoptimera Region Skånes Fordon
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Administrativa föreskrifter - Över tröskelvärde
Beskrivning: IT system för ruttoptimering till Region Skånes fordon