150016-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal bemanningstjänster
Referensnummer: 19-0008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för bemanningstjänster för organisationen Göteborg Energi.
Med denna upphandling avser beställaren att sluta ramavtal med 3-4 bemanningsföretag för att täcka tillfälliga behov av personalförstärkning inom GE-koncernen. Detta innebär att vi kommer att avropa personal för inhyrning vid behov hos någon enhet inom koncernen. Upphandlingen omfattar följande:Bemanningsuppdrag inom administration, ekonomi, kundservice, marknad, information/kommunikation, inköp, och personal. En historisk indikation av omsättningen på detta ramavtal är ca 50 MSEK/år. Beställaren utlovar dock inga garanterade volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling, 79612000 Platsförmedling av kontorspersonal, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79621000 Förmedling av kontorspersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om upphandlingen
Med denna upphandling avser beställaren att sluta ramavtal med 3-4 bemanningsföretag för att täcka tillfälliga behov av personalförstärkning inom GE-koncernen. Detta innebär att vi kommer att avropa personal för inhyrning vid behov hos någon enhet inom koncernen. Dock kan enskilda uppdrag komma att handlas upp separat, då detta bedöms som mer fördelaktigt.Upphandlingen omfattar följande:Bemanningsuppdrag inom administration, ekonomi, kundservice, marknad, information/kommunikation, inköp, och personal. Det är inom de ovan nämnda kategorierna som koncernen vanligtvis behöver förstärkning/ersättare samt resurser till projekt av olika slag. För kompetenskrav per kategori inhyrd personal, se bilaga "19-0008 Efterfrågade tjänster".
Utöver avrop av specificerade, prissatta, tjänster kommer även frågor ställas gällande andra typer av resursbehov som dyker upp under avtalens löptid.En historisk indikation av omsättningen på detta ramavtal är ca 50 MSEK/år. Beställaren utlovar dock inga garanterade volymer.
Leverantören skall ha fullständigt arbetsgivaransvar medan den avropande enheten svarar för den för arbetsuppgiften nödvändiga arbetsledningen.