150064-2019 - ResultatSverige-Sundsvall: Laboratorietjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster
Referensnummer: MSVAB-2018-00105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
MittSverige Vatten & Avfall AB genomför på uppdrag av ägarbolagen Sundsvall Vatten AB, Timrå Vatten AB, Nordanstig Vatten AB och REKO Sundsvall AB upphandling av mikrobiologiska- & kemiska analyser för VA-verk och ledningsnät samt recipientprovtagning. Beställarbolagens totala behov bedöms uppgå till storleken 1,1 Mkr/år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen