150145-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Solängsskolan ombyggnad 2018
Referensnummer: 18/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser teknisk upprustning och anpassning av befintlig skolbyggnad samt ombyggnad av befintlig skolgård.
Upphandlingen sker som samordnad Generalentreprenad:
DE1. Entreprenad för husbyggnad, storkök och hiss. Blivande GE.
DE2. Entreprenad för Rör (värme och sanitet).
DE3. Entreprenad för luftbehandling.
DE4. Entreprenad för styr och övervakning.
DE5. Entreprenad för el och telesystem.
DE10 Entreprenad för kökskyla.
DE11 Entreprenad för markarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45236000 Markanläggning, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen