150163-2022 - ResultatSverige-Helsingborg: Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Akustik- och bullerkonsult
Referensnummer: 565/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende tekniska konsulttjänster inom akustik och buller, inklusive trafikbuller och verksamhetsbuller, för utförande av uppdrag av varierande storlek.
Takvolym (maximal volym) för ramavtalet är uppskattad till;
- Helsingborgs stad - 5 000 000 kronor
- Helsingborgshem - 1 500 000 kronor
När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen kommer avtalet upphöra att gälla. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 90742000 Tjänster med avseende på buller, 90742400 Rådgivning med avseende på buller
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen