150170-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Säkerhetstjänster – Kamerabevakning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKamerabevakning
BeskrivningUpphandlingen avser ett ramavtal för kamerabevakning samt installation av kameraanläggningar inom de egenägda respektive inhyrda lokaler. Upphandlingen genomförs av Sigtuna kommun tillsammans med AB Sigtuna hem och Sigtuna vatten och renhållning AB. Tjänsten omfattar installation av kameraanläggningar samt bildöverföring i realtid till larmcentral som ska kunna detektera och aktivera larm till larmoperatör när det förekommer onormalt beteende inom kameraövervakat område. I avtalet ingår inte larmcentralstjänster.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90798:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79711000 Larmövervakningstjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 45315100 Eltekniska installationer