150252-2022 - ÄndringSverige-Nynäshamn: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätteritjänster till Särskilda boenden enligt SoL i Nynäshamns kommun
Referensnummer: SUN 2022-028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser huvudsakligen tvätteritjänster som innefattar cirkulationstvätt av textilier som kommunen ska kunna hyra av leverantören. Tvätt av kundägda textilier avser kommunen huvudsakligen hantera på egen hand men vill vid behov kunna köpa även denna tjänst, kallad märktvätt.