150274-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Härnösand: Telekommunikationstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn Operatörstjänster
Referensnummer: 22RS3464
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I och med denna annons om förhandsinsyn meddelar Region Västernorrland sin avsikt att ingå avtal med TeliaSonera Sverige AB.
Avtalet avser förlängning av befintligt avtal Drift och support av växeltelefoniplattform, refererande till avtal 16LS1458, samt kompletterande uppgradering av befintlig plattform som tjänst för garanterad fortsatt drift tills dess beslut fattats i överprövningsmål. Avtalets syfte är att säkerställa tjänsterna som fodras för vidare drift av Regionen Västernorrlands växel och plattform och upprätthålla säkerställd patientsäkerhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64214200 Telefonväxeltjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet avser förlängning av befintligt avtal Drift och support av växeltelefoniplattform, 16LS1458 berörande 7500 anställda samt kompletterande uppgradering av befintlig plattform som tjänst för garanterad fortsatt drift tills dess beslut fattats i överprövningsmål. Avtalets syfte är att säkerställa tjänsterna som fodras för vidare drift av Regionens växel och plattform.