150404-2018 - PlaneringSverige-Söderhamn: Grus, sand, krossad sten och ballast
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grus- och stenmaterial i Gästrikland
Referensnummer: 7482
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg planerar upphandling av Grus- och stenmaterial för kommuner och kommunala bolag i Gästrikland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 14212110 Grus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen