150409-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Vallentuna: Träavfall
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avsättning för returbränsle
Referensnummer: UH2020-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03416000 Träavfall
II.1.4.
Kort beskrivning
SÖRAB bedriver en omfattande verksamhet av mottagning och förädling av ett brett spektrum av avfallsslag. SÖRABs anläggningar tar emot grovavfall från både privatpersoner och verksamheter. Förädling sker genom utsortering till materialåtervinning och krossning till bränslefraktioner.
Denna upphandling avser mottagning och behandling av en av de krossade fraktionerna - returbränsle.
Avtalstiden är 1.1.2021 till 31.12.2022 med möjlighet till förlängning till som längst 31.12.2026 om parterna kommer överens därom.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03416000 Träavfall, 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 19600000 Skinnrester, textil-, gummi- och plastavfall, 19620000 Textilavfall/spill, 19630000 Gummiavfall, 65400000 Andra energikällor – försörjning och distribution, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 90513300 Avfallsförbränning, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen