150410-2018 - PlaneringSverige-Stockholm: Glasögon
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glasögon för anställda inom Fm och FMV
Referensnummer: 18FMV1255
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Anställda inom Försvarsmakten och FMV har enligt Arbetsmiljöverkets föreskrifter (AFS 1998:5) rätt att erhålla glasögon kostnadsfritt av sin arbetsgivare. Försvarsmakten och FMV har ungefär.
23 000 anställda. Denna upphandling innefattar bildskärmsglasögon, skyddsglasögon, korrektionsglas till skyddsglasögon och skyddsmask samt solglasögon åt personal i flygtjänst inom
Försvarsmakten.
Syftet och målsättningen med denna upphandling är att cirka 95 % av de anställda som har behov av synhjälpmedel enligt AFS ska möjliggöras via detta avtal. Erhålla konkurrenskraftiga priser både.
För synundersökning och glasögon samt erhålla en enkelhet för beställaren vid avrop.
Upphandlingen är uppdelad i två varukorgar, varav en varukorg kommer att avslutas med elektronisk auktion. Auktionen kommer (preliminärt) ske 2018-05-17. Kvalificerade leverantörer kommer att bjudas in per e-post till den avslutande auktionen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Glasögon för anställda inom FMV och FM
Del nr: varukorg 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33734000 Glasögon, 33733000 Solglasögon, 33735000 Korgglasögon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmakten. Syftet och målsättningen med denna upphandling är att cirka 95 % av de anställda som har behov av synhjälpmedel enligt AFS ska möjliggöras via detta avtal. Erhålla konkurrenskraftiga priser både.
Del nr: Varukorg 2
33734000 Glasögon, 33734100 Bågar och skalmar till glasögon