Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Området rådgivningskonsulter avser kunskapsstöd avseende analys, utredningsarbete och rådgivning inom it och telekomområdets tekniska och marknadsmässiga utveckling. Syftet med avtalet är att styra och utveckla it för att uppnå stadens vision om en skola i världsklass.
Konsulttjänster som efterfrågas är konsulter och resurser som förstärker utbildningsförvaltningen verksamhet, tillför expertkunnande som saknas inom utbildningsförvaltningen