Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal brandslang 2018
Referensnummer: 231-423/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44482100 Brandslangar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av slangar för brandsläckning. Upphandlingen är uppdelad på tre delområden där anbud kan lämnas på ett eller flera delområden. Delområden: 1. Brandslang 2. Helgummerad brandslang 3. Formstabil brandslang. Ett anbud kommer att antas per delområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde 1, Brandslang
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44482000 Brandskyddsanordningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde brandslang avser en vävd, helsyntetisk samt invändig belagd brandslang. Den ska.
Vara anpassad för, samt uppfylla kvalitetskrav för brandsläckning. Slangen ska vara ny och levereras komplett enligt kravspecifikation.
Del nr: Delområde 2, Helgummerad brandslang
Delområde helgummerad brandslang avser en vävd, helsyntetisk, invändigt och utvändigt belagd gummerad brandslang. Den ska vara anpassad för, samt uppfylla kvalitetskrav för brandsläckning. Slangen ska vara ny och levereras komplett enligt kravspecifikation.
Del nr: Delområde 3, Formstabil brandslang
Delområde formstabil brandslang avser en formstabil, vävd, helsyntetisk samt invändig belagd brandslang. Den ska vara anpassad för, samt uppfylla kvalitetskrav för brandsläckning. Slangen ska vara ny och levereras komplett enligt kravspecifikation.