Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Andningshjälpmedel
Referensnummer: HSN 871-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar leverans av andningshjälpmedel till Region Västerbotten, Region Jämtland Härjedalen, Region Norrbotten, Vännäs kommun och Nordmalings kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Respirator/Ventilator Vuxen
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning, 33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk, 33196000 Medicinska hjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Adaptiv servoventilator
Del nr: 2
AutoCPAP med inställningsbar utandningslättnad
Del nr: 3
Bilevel PAP S/T
Del nr: 4
AutoBilevel PAP
Del nr: 5
Bilevel PAP S/T avancerad
Del nr: 6
Helmask för CPAP
Del nr: 7
Näsmask och näsborrekudde mask för CPAP
Del nr: 8
Syrgaskoncentrator lågflöde
Del nr: 9
Syrgaskoncentrator normalflöde
Del nr: 10
Syrgaskoncentrator högflöde
Del nr: 11
Syrgaskoncentrator bärbar
Del nr: 12
Inhalator stationär vuxen
Del nr: 13
Inhalator stationär barn
Del nr: 14
Inhalator portabel
Del nr: 15
Inhalator portabel speciella läkemedel
Del nr: 16
Respirator/ventilator barn
Del nr: 17
Bilevel avancerad barn
Del nr: 18
Hostmaskin
Del nr: 19
Andningsmuskeltränare (Pep/Rmt)
Del nr: 20
Slemsugar
Del nr: 21
Inhalator för inkoppling till slangkrets för CPAP/BIPAP/Respirator
Del nr: 22