150511-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Informationssystem och servrar – Servrar, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelServrar, lagring och tillhörande tjänster
BeskrivningUpphandling omfattar programvara, hårdvara, service och support avseende kommunens server- och lagringsmiljöer.
Intern identifierareKS 2024/215
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48800000 Informationssystem och servrar
Ytterligare klassificering (cpv): 48820000 Servrar, 48822000 Datorservrar, 51610000 Installation av datorer och databehandlingsutrustning, 72100000 Rådgivning för maskinvara, 72212780 Programvaruutvecklingstjänster för system-, lagrings- och innehållshantering, 72222300 IT-tjänster, 72317000 Datalagring, 72320000 Databastjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareServrar, lagring och tillhörande tjänster