15052-2024 - ResultatSverige-Forshaga: Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Myggbekämpning, kartläggning, identifiering o analys
Referensnummer: UH-2023-64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning
Forshaga kommun, inbjuder Er att inkomma med ansökan om att lämna anbud i upphandling av myggbekämpning, kartläggning, identifiering o analys.
Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förande med föregående annonsering i två steg, enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Med förhandlat förfarande avses ett förfarande där alla leverantörer kan ansöka om att få delta.
Historik/bakgrund
Forshaga kommun har sedan slutet på 90-talet haft problem med översvämningsmygg. Vi har gjort olika försök att bygga en egen organisation och i samverkan med forskare på området försökt åstadkomma en bekämpning. Här involveras såväl departementen, Länsstyrelser som Naturvårdsverket.
Olika myndigheter har olika ansvar i frågan. Naturvårdsverket kan besluta om bekämpning med BTI men om det gäller ett Natura 2000 område så krävs det beslut från departementet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen