150536-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsanläggning – Övergripande Strategisk Partnering på totalentreprenad för anpassning av befintliga lokaler
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelÖvergripande Strategisk Partnering på totalentreprenad för anpassning av befintliga lokaler
BeskrivningKarlshamn Energi AB är ett kommunalägt bolag som levererar el, fjärrvärme, fiber och vatten. Karlshamn kommun har samlat alla sina helägda bolag inom koncernen Stadsvapnet i Karlshamn AB. Bolagen ägs till 100 procent av Karlshamn kommun och kommunfullmäktige utser styrelse och ger ägardirektiv för bolagen. Karlshamn Energi AB har funnits sedan 1898 och utökat i verksamhetsområden över tid. År 2019 valde Karlshamn kommun att bolagisera sin VA-enhet och organisera det som ett helägt dotterbolag till Karlshamn Energi AB. Organiseringen medförde att Karlshamn Energi AB dubblerade sin personalstyrka och har fram tills idag gått från ca 35 anställda (år 2018) till strax över 100 anställda idag (år 2024). För att lösa situationen tillfälligt så har Karlshamn Energi AB kompletterat sina befintliga lokaler med inhyrda flyttbara kontorsmoduler. Den här lösningen är inte ämnad som en permanent lösning, vilket ligger till grund för det aktuella behovet av att hitta och genomföra en utformning av befintliga lokaler som ersätter de temporära modulerna samt byggnation av nya hygienutrymmen som möter kraven. Då Karlshamn Energi AB är begränsad i hur stor tillbyggnad som kan accepteras, behöver den större delen av anpassningen ske i befintliga lokaler.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelÖvergripande Strategisk Partnering på totalentreprenad
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96856:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten