Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helikoptertransporter Riksgränsen
Referensnummer: LM2021/002027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60445000 Flygtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Helikoptertransporter längs med norra delen av riksgränsen. Anbud ska lämnas som elektroniskt anbud i Tendsign. Endast ett anbud per anbudsgivare är tillåtet. Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering på Tendsign.Tendsign support: e-post tendsignsupport@visma.com eller på telefon 0771-440 200. Anbudsgivaren har inte rätt till ersättning för anbudet eller för kostnader som uppstår i samband med anbudsgivningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område Nord
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60400000 Flygtransport, 60420000 Icke-reguljär flygtrafik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde Nord