150631-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT- konsulter till Arboga.
Referensnummer: 16FMV2325
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Systemförvaltningsenheten i Arboga har teknisk förvaltning av HP Service Manager, HP Asset Manager och HP Business Service Management och behöver stöd med att förvalta och vidareutveckla systemen.
Beställaren har behov av tre (3) IT- konsulter:
Konsultroll 1. IT – konsult – Business Service Management (BSM),
Konsultroll 2. IT – konsult – Asset Manager (AM),
Konsultroll 3. IT – konsult – Service Manager (SM).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
16FMV2325
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsultroll 1. IT – konsult – Business Service Management (BSM).
Del nr: 2
Konsultroll 2. IT – konsult – Asset Manager (AM).
Del nr: 3