See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drivmedel 2024 -stationstankning
Beskrivning: Arvidsjaurskommun bjuder in till anbudsgivning gällande drivmedel för stationstankning . (samt leverans av diesel till Sandbackaskolans farmartankar). Upphandlingen består av flera delområden, anbudsgivare väljer själva om de önskar att delta i ett eller flera delområden. Arvidsjaurs kommunala bolag äger rätten att var för sig teckna avtal med vinnande anbudsgivare. De kommunala bolagen ska då erbjudas samma villkor och rabattsatser som Arvidsjaurs kommun. Ansvarig upphandlare har semester från den 23 december fram till och med den 7 januari. Under denna tid kommer inga frågor att besvaras. Annonseringstiden är satt med hännsyn till detta,
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09130000 Petroleum och destillat
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Större fordon (diesel, AdBlue ) Arvidsjaur tätort
Beskrivning: Gymnasieskolan i Arvidsjaurs kommun bedriver det nationella yrkesprogrammet Fordons och transportprogrammet samt kortare vuxenutbildningar som bl.a. lastbilsförare. Övningskörning sker med elever och därför ställs säkerhetsmässiga krav på att tankstationen har lite trafik samt att få människor finns i omlopp på tankstationen. Det ska finnas plats att tanka ett (1) större fordon med släp samtidigt. Samt ska fordonen på ett säkert sätt kunna köra in på tankområdet utan att hindra övrig trafik och kunna parkera i området för eventuell väntetid. Tankning ska kunna ske oavsett tid på dygnet. Räddningstjänsten samt kommunens övriga verksamheter som innefattar större fordon, ställer samma krav på stationstankning av drivmedel. Tankstationen ska erbjuda tankning med grovslangar som har hög pumpkapacitet, och som är avsedda för större fordon där man kan fylla en tank utan begränsningar. AdBlue pump ska finnas på tankstationen där större fordon tankas.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104415:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 09132000 Bensin, 09134200 Dieselbränsle, 09100000 Bränslen, 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Farmartank (diesel), Sandbackaskolan
Beskrivning: På Sandbackaskolan finns en farmartank som rymmer ca 3 kubik. Tankning från farmartanken sker främst till övningsfordon/körfältsbilar samt hjullastare. Verksamheten ansvarar för- och beställer diesel när behovet finns, leveranstid av bränsle till farmartank ska ske inom två (2) arbetsdagar. Uppskattad volym: 1 farmartankar á 3 kubik * 4 gånger per termin.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104415:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Personbil (bensin och diesel) Arvidsjaur tätort
Beskrivning: Tankstationen ska kunna tillhandahålla drivmedel för de personbilar och mindre fordon som används av kommunens verksamheter.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104415:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Glommersträsk (bensin och diesel)
Beskrivning: Tankstationen ska kunna tillhandahålla drivmedel (bensin 95 oktan och diesel) för kommunens bilburna verksamheter i Glommersträsk.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104415:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Snabbladdning, Arvidsjaur samhälle
Beskrivning: Snabbladdning Arvidsjaurs tätort. Laddstation ska vara belägen i Arvidsjaurs tätort och erbjuda en kapacitet om minst 150 kW.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104415:Lot:5