2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av IT arbetsplats
Beskrivning: Ramavtalet kommer tecknas med en Anbudsgivare och omfatta försörjning av IT arbetsplatsprodukter och audio- och videoprodukter (nedan kallat AV produkter) från olika tillverkare som är nödvändiga för kommunens verksamheter. Anbudsgivaren som upphandlas ska fungera som en grossist och ansvarar för att erbjuda olika produkter inom IT-segmentet från olika tillverkare. Ramavtalet omfattar även tjänster så som konfiguration och koordinering av större leveranser, returer och återvinning. Avtalet ska säkerställa att Nacka kommun får en partner som ska säkra tillgång till kompetens inom marknaden och bidra med produktspecifik expertis för avtalad försörjning av IT och AV-utrustning. Med tillgång till ändamålsenliga produkter ska Nacka kommun ta del av den senaste tekniken under hela avtalstiden.
Intern identifierare: KFKS-2025-01116
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 30230000 Datorrelaterad utrustning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandling av IT arbetsplats
Intern identifierare: Upphandling av IT arbetsplats