150665-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transportvagnar för gasning KM-B och Annexet
Referensnummer: 2-416/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av gasningsvagnar för projekt KM-B och Annexet. Dessa vagnar ska användas för att yt-sterilisera gods i gasslussar. Gasningsprocessen utförs via desinfektion med förångad väteperoxid H2O2.
Upphandlingens omfattning.
Denna upphandling avser att tilldela ett kontrakt till en leverantör för levereras av totalt 40 stycken transportvagnar för gasning (samt 10 vagnar som option) till Karolinska Institutet, KI.
Upphandlande myndighet.
Karolinska Institutet, KI.
171 77 Stockholm
Org. nr: 202100-2973.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till upphandling.
Karolinska Institutet (KI) inbjuder Er att inkomma med anbud i rubricerade upphandling, med omfattning och villkor som beskrivs i detta upphandlingsdokument och med tillhörande bilagor. Upphandlingsdokumentet är uppdelat i följande avsnitt:
1. Anbudsinbjudan 2. Administrativa föreskrifter
3. Leverantörsprövning 4. Kravspecifikation 5. Avtalsvillkor
Om Karolinska Institutet.
Karolinska Institutet är ett av världens ledande medicinska universitet med visionen att på ett avgörande sätt bidra till att förbättra människors hälsa. I Sverige står Karolinska Institutet för den enskilt största andelen medicinsk akademisk forskning och har det största utbudet av medicinska utbildningar. Varje år utser Nobelförsamlingen vid Karolinska Institutet mottagare av Nobelpriset i fysiologi eller medicin.
För mer information, vänligen se ki.se.