Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal beställarstöd för byggadministrativa tjänster
Referensnummer: 21/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställarstöd vid utredningar, projektering och entreprenader gällande investerings- och exploateringsprojekt med allmänna platser och allmänna anläggningar, kommunal VA, gata, park, mark etc. Arbetsuppgifter som kan ingå är bl.a. projekteringsledning och byggledning, ansvar för projektdokumentation, granskning av dokumentation och handlingar upprättade av framförallt projektör och entreprenör, kontroll av entreprenadens arbeten och utförda anläggningar och arbeten samt andra liknande tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71247000 Övervakning av byggnadsarbete, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen