Denna upphandling avser tekniska konsulter inom miljöområdet. Konsulterna ska stödja beställarorganisationen samt Umeå hamn.
Upphandlingsföremål
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313430 Analys av miljöindikatorer för bygg- och anläggningsarbeten, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sjöfartsverket tillsammans med Umeå Hamn AB avser upphandla miljökonsultstöd som får i uppdrag att samordna och tidsstyra egna konsulter och underkonsulter i nedanstående uppdrag. Miljökonsultstödet (nedan kallad Konsulten) får även i uppdrag att ansvara för en löpande dialog och kommunikation samt kostnads-kontroll och kvalitetsstyrning med Sjöfartsverkets och hamnens projekt-organisationer, nedan kallade Beställare. Uppdraget omfattar tio utredningsområden.