15078-2017 - ÄndringSverige-Haninge: Helpdesk- och stödtjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital Plattform 2018 – IT-drift, förvaltning och support.
Referensnummer: SUN 2016/119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett helhetsåtagande av IT-drift, förvaltning och support.
I detta ingår:
Användarnära IT-tjänster.
IT-infrastruktur.
Servicedesk.
Se förfrågningsunderlag för en närmare beskrivning.
Avgränsningar
Kommunen har idag närliggande avtal som inte ingår i upphandlingen:
WAN och internettjänster
Telefoni (kommunikation som tjänst).